Przyszłość internetowych płatności

W ostatnich latach konsumenci chętnie korzystali z coraz większej liczby dostępnych opcji płatności elektronicznych. Rewolucja technologiczna ogarnęła już cały świat, w tym w Polskę. Zdecydowana większość posiadaczy kart oczekuje od banków i sprzedawców detalicznych udostępnienia użytecznych i łatwych w obsłudze opcji płatności mobilnych. Co więc czeka nas w przyszłości?

Wnioski jakie wyciągnięto z czwartego już, dorocznego badania MasterCard Mobile Payments Study – przeprowadzonego we współpracy z firmą PRIME Research w 61 krajach, w tym w Polsce – wskazują, że liczba wpisów na temat cyfrowych płatności wzrosła wielokrotnie, z poziomu  85 tys. w 2012 r. Temu rosnącemu zainteresowaniu tematem towarzyszy coraz bardziej pozytywne nastawienie do technologii płatności mobilnych.

Więcej metod płatności
Portfele cyfrowe, jak Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay i MasterPass, stanowiły w ciągu ostatnich lat temat 97% rozmów w mediach społecznościowych dotyczących płatności mobilnych. Wszystkie konwersacje skupiały się głównie na nowościach produktowych, usprawnieniach w usługach oraz ocenach konsumentów. Warto jednak podkreślić, że poza portfelami cyfrowymi dyskusje dotyczyły również kart zbliżeniowych, technologii biometrycznych, płatności osobistych i tzw. wearables, czyli urządzeń do noszenia na ciele. Rozmowy o kartach zbliżeniowych dotyczyły upowszechniania się płatności elektronicznych w systemach komunikacji miejskiej na całym świecie oraz na dużych imprezach sportowych.

Grunt to bezpieczeństwo
W rozmowach internautów wciąż jednak dominuje wątek bezpieczeństwa płatności mobilnych. Dobrą wiadomością jest to, że coraz więcej konsumentów ma neutralne lub pozytywne nastawienie do oferowanych im usług. Warto to odnotować, ponieważ w ubiegłych latach zaufanie konsumentów do tego rodzaju płatności było zdecydowanie mniejsze. W 2015 r. do najczęstszych wątków tematycznych należały technologie biometryczne oraz schyłek epoki haseł, co pokazały rozmowy w mediach społecznościowych z 163 krajów na całym świecie. Płatności z wykorzystaniem technik odcisków palców i elektrokardiogramu (EKG) były istotnym tematem rozmów użytkowników, z kolei rozpoznawanie twarzy było głównym tematem dyskusji dotyczących biometrii.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 649 785

E-mail: kontakt@gmp-plus.pl

Poradnik dotyczący metod płatności w sieci, jego rodzajów oraz bezpieczeństwa.